دغدغه های نسرین رضایی

سایه های رنگی

 
زنان در ایران و در مهاجرت
نویسنده : نسرین رضایی - ساعت ۱:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱/۱۸
 

زنان ایرانی در ایران و در مهاجرت تجارب مختلفی را از سر گذرانده‌اند. زن مهاجر ایرانی به دلیل وابستگی‌های عاطفی تنگاتنگش با ایران همواره تلاش کرده است از شرایط زندگی در ایران مطلع بماند. او در عین حال تلاش بیشتری نسبت به مردان برای تطابق در محیط جدید زندگی از خود نشان داده است. زن مهاجر اگر در زیر بار کمر شکن مشکلات ایران نبوده است اما زندگی در مهاجرت او را خسته کرده است. تجربه‌های تازه‌ای که بیشتر اوقات به او تحمیل شده است ، تلاش برای یافتن جای پائی که در ایران از آن خود داشته ، او را گاه رنجورتر از کسانی کرده است که در ایران در شرایط اجتماعی و طبقاتی مشابه بوده‌اند. این قضاوت و پیش داوری که گویا زنان مهاجر بهر حال زندگی راحت‌تری دارند مانع از کنجاوی درباره زندگی آنها و شناخت مشکلات و رنجهای آنها می‌شود.

دیوار شیشه‌ای بین داخل و خارج می‌باید برداشته شود. این دیوار تنها در یک کوشش دوجانبه برای شناخت است که از بین می‌رود. دستاوردهای زنان مهاجر چه در تجربه‌های شخصی و چه در شکل اجتماعی آن به غنی شدن اندیشه‌های زن ورانه یاری می‌رساند.
تجربه‌های حسی او در تنهائی‌اش، رها شدنش ، دلتنگی‌اش ، غم غربتش ، احساس خطر در فرار و گذرش از مرز، ترس‌هایش وانتظارهایش احساساتی نیستند که در ایران تجربه شده باشند. یا الزاما در حسی مشترک با زنان در ایران از سوی آنها قابل درک باشد.
تجربه‌های اجتماعی او در شناخت جوامعی که در آنها حقوق زنان اگر نه به تمامی اما بسیار بیشتر از ایران رعایت می‌شود. شناخت دستاوردهای جنبش‌های زنان در خارج از ایران، آشنائی با نهادهای مدنی و مهمتر از همه رودروئی او با شرایط اجتماعی تازه همه وهمه ارزش بازنگری و شناخت برای یافتن راه حل‌ها و درک مشترک به کار می‌آیند.
پیش داوری‌ها و قضاوت‌ها از شرایط ایران همانقدر می‌تواند به برقراری رابطه سالم داخل و خارج از کشور لطمه بزند که عدم شناخت از زندگی واقعی مهاجرین. برقراری رابطه میان مهاجرین و ایرانیان در داخل کشور فرصت مغتنمی است که هر دو سو می‌باید برای شناخت تازه از یکدیگر از آن سود ببرند.

 

 


 
comment نظرات ()
 
 
 كد آهنگ

كد موسيقی